- astromiasto
Updated: Oct 24, 2020
Upewnij się że zaczniesz przygodę od montażu paralaktycznego. Montaż jest twoim sercem i przewodnikiem. Bez odpowiedniego montażu z prowadzeniem choć by na jednej osi ( RA ) Astrofotografia jest niemożliwa.
Jeśli zaczynasz od dużej ogniskowej ( >700mm ) dobrze zaopatrzyć sie w montaż z systemem GoTo. Ponieważ obiekty będą tak blisko, że naprowadzenie i wycelowanie teleskopu bez pomocy tego systemu, będzie naprawdę czasochłonne i trudne.
Najważniejsze jest ustawienie biegunowe. Na technikę jak to zrobić idealnie i bardzo precyzyjnie poświecisz bardzo dużo czasu, ale jak już dojdziesz do wprawy i poznasz swój montaż, zajmie Ci ono zaledwie kilka minut.
Jak ustawić montaż na gwiazdę polarna zobacz tutaj
Mały teleskop czy duży teleskop, oto jest pytanie...
No wlanie.... Każdemu z nas wydaje się że skoro chcemy robić zdjęcia obiektów oddalonych od ziemi o tysiące i miliony lat świetlnych, to potrzebujemy wielki teleskop. Nie do końca....
Obiekty na niebie są większe niż nam sie wydaje, dlatego zamiast myśleć o ogniskowej i wielkości teleskopu, pomyślmy o światłosile ( F ) i jakości optyki.
Na początek zacznijmy od małych teleskopów lub obiektywów. Pomoże nam to w każdym aspekcie amatorskiego podejścia do Astrofotografii...
Teleskopy Apokromatyczne ( APO ) są najlepszym wyborem. Skupiają one wszystkie barwy światła pod odpowiednim kątem na naszym sensorze ( kamera lub aparat ) co ułatwia edycje i polepsza efekt finalny zdjęcia.
Większe ogniskowe zostaw na później, jak już opanujesz działanie zdjęć kalibracyjnych i twojego małego zestawu.
Czym Rejestrować?
Na początek polecam aparat z crop sensor, czyli
( APS-C sensor ) Jest to o tyle prostsze, że większość tanich aparatów lustrzanych jest bazowana właśnie na takim sensorze.
Osobiście polecam Canon, ale moja decyzja głownie opiera się na opinii astrofotografów z UK lub USA. Nikon też daje sobie świetnie radę.
Jeśli myślisz o zakupie aparatu DSLR, to zacznij od Canon 600d ( Rebel T3i w USA )
Mają one obrotowy wyświetlacz, co pomoże w łatwiejszym podglądaniu fotografowanych obiektów, oraz cena pozwoli na ich modyfikacje ( MOD ) pod astrofotografie, ciągle utrzymując się w niskim budżecie.
Mod polega na usunięciu filtra, który koryguje dzienna fotografie, ale blokuje kolory w astrofotografii.
Nie ważne od jakiej kamery zaczniesz, upewnij się że zapoznasz sie z podstawami jej działania zanim zaczniesz Astrofotografie.